Iskolánk 7. évfolyamos tanulói több napos utazást tettek Szlovákia magyarok által is lakott településein.

A Felvidék technikai és tudományos öröksége elnevezésű kirándulás a Határtalanul pályázati program keretében valósult meg.

hatartalan_st_2018_06

Az utazás célja – többek között- az volt, hogy fiataljaink megismerjék a határainkon túl élő magyarok életét, mindennapjait. Ezért meglátogattuk a gútai Corvin Mátyás Alapiskolát, ahol szép műsorral kedveskedtek nekünk, és tartalmas közös programon vettünk részt a magyar népviselet napja alkalmából.

hatartalan_st_2018_19 hatartalan_st_2018_48 hatartalan_st_2018_51

Gútán megtekintettük még a reformkori hajómalmot is, valamint Közép-Európa leghosszabb fedett fahídját.

hatartalan_st_2018_55 hatartalan_st_2018_63

Ezután Szlovákia harmadik legnagyobb városát, Nyitrát látogattunk meg, ahol idegenvezető kalauzolt bennünket a gyönyörű várnegyedben. Az első nap zárásaként a malonyai arborétum következett.

hatartalan_st_2018_88 hatartalan_st_2018_97 hatartalan_st_2018_145 hatartalan_st_2018_146

A második nap programja is nagyon érdekes és változatos volt. Megtekintettük a mesés bajmóci várat, parkjában Mátyás király 600 éves hársfájával, valamint a vár alatti cseppkőbarlang csodálatos képződményeivel.

hatartalan_st_2018_185 hatartalan_st_2018_263 hatartalan_st_2018_327

Ezen a napon ellátogattunk Selmecbányára is. Programunkat a Szabadtéri Bányászati Múzeum megtekintésével kezdtük. Bányászköpenyben, sisakkal és lámpással felszerelkezve szálltunk le a Bertalan táróba. Itt nemcsak a bányászat fejlődésének történetével, régi bányászati berendezésekkel és szerszámokkal ismerkedhettünk meg, hanem megtapasztalhattuk, hogy milyen körülmények között végezték munkájukat egykor a bányászok.

hatartalan_st_2018_351 hatartalan_st_2018_353

A nap zárásaként rövid sétát tettünk az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított műemléki városközpontban. Idegenvezetőnk sok érdekességet mesélt, többek között a városháza toronyórájának felcserélt mutatóiról szóló érdekes történetet is megismerhettük.

hatartalan_st_2018_367

A kirándulás harmadik napján Nagyszombat belvárosát tekintettük meg. Meglátogattuk a Pázmány Péter által 1635-ben alapított egyetemet (a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem jogelődjét). Majd a város főterén megtekintettük a Szentháromság szobrot, a Szent Miklós templomot és a színház gyönyörű épületét.

hatartalan_st_2018_399 hatartalan_st_2018_407

Zárásként egykori koronázási városunkba, Pozsonyba tettünk látogatást. Nagy helyismerettel rendelkező idegenvezetőnkkel először látványos, buszos idegenvezetésen vettünk részt. Ennek során megismerhettük a város földrajzi fekvését, betekintést kaptunk történelmébe, gazdasági életébe és látnivalóiról is nagyon sokat megtudtunk. Végül egy nagy sétát tettünk a belvárosban, ahol számtalan szoborról és épületről mesélt még idegenvezetőnk különböző érdekességeket.

hatartalan_st_2018_428

Útban Győr felé az autóbuszon játékos totóval adhattunk számot az előző három nap új ismereteiről. Nagyon élveztük ezt a ,,megmérettetést” és  a legjobb eredményt elérő tanulók  még jutalomban is részesültek.

Nagyszerű élményekkel tértünk haza e tartalmas és tanulságos kirándulásról, és alig vártuk, hogy szüleinknek, iskolatársainknak elmesélhessük az átélt eseményeket.