
Előadás a Szent Koronáról ötödik osztályosok számára
2018.05.03.
Idegen nyelvi mérés 2018
2018.06.13.Iskolánk 7. évfolyamos tanulói több napos utazást tettek Szlovákia magyarok által is lakott településein.
A Felvidék technikai és tudományos öröksége elnevezésű kirándulás a Határtalanul pályázati program keretében valósult meg.
Az utazás célja – többek között- az volt, hogy fiataljaink megismerjék a határainkon túl élő magyarok életét, mindennapjait. Ezért meglátogattuk a gútai Corvin Mátyás Alapiskolát, ahol szép műsorral kedveskedtek nekünk, és tartalmas közös programon vettünk részt a magyar népviselet napja alkalmából.
Gútán megtekintettük még a reformkori hajómalmot is, valamint Közép-Európa leghosszabb fedett fahídját.
Ezután Szlovákia harmadik legnagyobb városát, Nyitrát látogattunk meg, ahol idegenvezető kalauzolt bennünket a gyönyörű várnegyedben. Az első nap zárásaként a malonyai arborétum következett.
A második nap programja is nagyon érdekes és változatos volt. Megtekintettük a mesés bajmóci várat, parkjában Mátyás király 600 éves hársfájával, valamint a vár alatti cseppkőbarlang csodálatos képződményeivel.
Ezen a napon ellátogattunk Selmecbányára is. Programunkat a Szabadtéri Bányászati Múzeum megtekintésével kezdtük. Bányászköpenyben, sisakkal és lámpással felszerelkezve szálltunk le a Bertalan táróba. Itt nemcsak a bányászat fejlődésének történetével, régi bányászati berendezésekkel és szerszámokkal ismerkedhettünk meg, hanem megtapasztalhattuk, hogy milyen körülmények között végezték munkájukat egykor a bányászok.
A nap zárásaként rövid sétát tettünk az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított műemléki városközpontban. Idegenvezetőnk sok érdekességet mesélt, többek között a városháza toronyórájának felcserélt mutatóiról szóló érdekes történetet is megismerhettük.
A kirándulás harmadik napján Nagyszombat belvárosát tekintettük meg. Meglátogattuk a Pázmány Péter által 1635-ben alapított egyetemet (a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem jogelődjét). Majd a város főterén megtekintettük a Szentháromság szobrot, a Szent Miklós templomot és a színház gyönyörű épületét.
Zárásként egykori koronázási városunkba, Pozsonyba tettünk látogatást. Nagy helyismerettel rendelkező idegenvezetőnkkel először látványos, buszos idegenvezetésen vettünk részt. Ennek során megismerhettük a város földrajzi fekvését, betekintést kaptunk történelmébe, gazdasági életébe és látnivalóiról is nagyon sokat megtudtunk. Végül egy nagy sétát tettünk a belvárosban, ahol számtalan szoborról és épületről mesélt még idegenvezetőnk különböző érdekességeket.
Útban Győr felé az autóbuszon játékos totóval adhattunk számot az előző három nap új ismereteiről. Nagyon élveztük ezt a ,,megmérettetést” és a legjobb eredményt elérő tanulók még jutalomban is részesültek.
Nagyszerű élményekkel tértünk haza e tartalmas és tanulságos kirándulásról, és alig vártuk, hogy szüleinknek, iskolatársainknak elmesélhessük az átélt eseményeket.